artykuły leksyka

Trudne słowa, które tylko brzmią tak strasznie cz.3

Witam was w 3 trzecim i prawdopodobnie ostatnim już poście, dotyczącym trudnych słów, które możecie znaleźć w książkach, ucząc się języka obcego. Jeśli nie wiedziałeś jeszcze poprzednich dwóch, które pojawiły się na blogu, tutaj są linki:

pierwszy (klik) 
drugi (klik) 

Jeśli już jesteś na bieżąco, to chyba nie muszę się więcej rozpisywać na temat dlaczego tutaj jesteśmy, co robimy i dokąd zmierzamy. Więc przejdźmy do rzeczy.

przyimek

Z przyimkami jest ogromny problem. Po pierwsze to są małe słówka, krótkie, więc bardzo łatwo je ze sobą pomylić, a po drugie jest ich dużo. Przyimki najlepiej wyjaśnić od razu na przykładach. 

Przykłady przyimków:

z – with
do – to
na – on
bez – without
pod – under
w – in
po – after

spójnik 

To są kolejne małe słówka, ale te akurat są łatwiejsze. Jak zaczynamy mówić po angielsku, układamy zazwyczaj krótkie, proste zdania. Im dalej w las tym zdania zaczynają być coraz bardziej złożone, a my zaczynamy potrzebować czegoś co je ze sobą połączy. Na tym właśnie polega praca spójnika

I bought the book, because I want to read. 
I like him, but he doesn’t like me. 

Przykłady spójników, to m.in: but (ale), so (więc), or (czy), because (ponieważ, bo)

przedimek 

Przedimek to są małe słowa, które określają rzeczownik. W języku polskim nie ma czegoś takiego jak przedimek, a w języku angielskim jest to: a oraz an dla nieokreślonych oraz the dla określonych. Więcej o przedimkach możesz przeczytać, klikając tutaj. Poświęciłam cały post temu zagadnieniu, tak by wytłumaczyć go jak najlepiej.

bezokolicznik 

To jest określenie, które jest używane przeze mnie codziennie wręcz. Jest strasznie wygodne i wolę komuś wytłumaczyć co to znaczy, a potem go używać, niż za każdym razem używać tej wersji “naokoło”. Bezokolicznik, to jest po prostu nieodmienione słowo np. być, jeść, spać, pić.

przysłówek 

Pamiętasz jeszcze co robił przymiotnik? Określał w jakiś sposób rzeczownik np. kolorowy ptak, albo różowy kubek. Przysłówek określa czasownik, dlatego nie mówimy did you sleep good? tylko did you sleep well? ponieważ słowo spać, to jest czasownik.

podsumowując

Dzisiaj prost, zwięźle i na temat. Mam nadzieję, że od tej pory już nie będziesz mieć problemów z tymi słowami, a nawet jeśli się zdarzy, to przynajmniej wiesz, gdzie szukać pomocy.

Podobał ci się mój post? Udostępnij go w social media! Sharing is caring. <3

Do następnego, 
buziak!

Udostępnianie jest fajne!