Study vs learn

Wiosno, gdzie jesteś? Mam wrażenie, że przez tę falę ciepła, która przeszła dwa tygodnie temu nad Holandią, jeszcze bardziej potrzebuję się wygrzać w słońcu. Jak żyć, gdy prognoza pogody twierdzi, że kolejny tydzień ma być zimno?

Ale my dzisiaj nie o tym będziemy rozmawiać, a o kolejnej parze słów, która może sprawić problem początkującej osobie. Najpierw odpowiedz sobie na pytanie: Jak przetłumaczyć na angielski “uczyć się”? Jeśli odpowiedziałeś learn, to gratulację, jest to poprawna odpowiedź. Jeśli natomiast twoim rozwiązaniem było study, to nie martw się, ta odpowiedź też jest poprawna.

Więc o co w tym wszystkim chodzi? Kiedy używać jednego, a kiedy drugiego? Już śpieszę z wyjaśnieniem!

I studied but I didn’t learn anything

Learn

Największy haczyk w zrozumieniu różnicy pomiędzy learn i study tkwi w tym, żeby zrozumieć zdanie “można się uczyć, ale niczego się nie nauczyć.” W tym wypadku learn jest tutaj w znaczeniu zdobywania wiedzy poprzez jakieś czynności. Lepiej będzie zrozumieć ci to na przykładach.

You always learn quickly. – Zawsze uczysz się szybko. 
I learn French – Uczę się francuskiego. 
I want to learn how to cook. – Chcę się nauczyć jak gotować. 
What have you learned? – Czego się nauczyłeś? 

Study

Jak już pewnie się domyśliłeś trzy razy study będzie oznaczało właśnie te czynności, które prowadzą nas do zdobycia wiedzy. Czyli np. pisanie, czytanie, próby zapamiętania regułek, oglądanie wykładów, robienie pracy domowej itd. To jest sama czynność nauki. Przyjrzyjmy się przykładom.

I’m going to study tonight. – Będę się uczyć dzisiaj wieczorem.
I have to study. – Muszę się uczyć.
You should study harder. – Powinieneś się uczyć ciężej.
Will you study with me tomorrow? – Pouczysz się ze mną jutro? 

Podsumowując 

Learn, używasz, gdy twoim celem jest osiągnięcie jakiejś wiedzy, a study, gdy po prostu wykonujesz czynność nauki pod postacią robienia pracy domowej, czy czytania notatek. Można powiedzieć, że uczymy się poprzez naukę. Masło maślane, ale mam nadzieję, że rozumiesz o co chodzi. 😀 Na dzisiaj to już wszystko, nie trzymam cię tutaj więcej, bo wiem, że poniedziałki bywają bolesne.

Buziak! 

Udostępnianie jest fajne!
error