artykuły gramatyka

Phrasal verbs + darmowe ćwiczenia do druku.

Jest to post z serii “na chłopski rozum”. Upraszczam w nim gramatykę tak, by każdy mógł ją zrozumieć. Idę też na większe lub mniejsze kompromisy, by to osiągnąć. Profesjonalne słownictwo oraz formułki czy definicje skracam do absolutnego minimum. Staram się przekazać wiedzę przez przykłady. Czuj się ostrzeżony.

Dzisiaj temat, który jest solą w oku każdego, kto z poziomu całkowicie podstawowego zaczyna poszerzać swoją wiedzę o bardziej zaawansowane tematy. Po kolei odkrywa kolejne zagadnienia, by w końcu natknąć się w swojej książce na dumny rozdział o phrasal verbs. No właśnie. Co to jest? Jak się tego uczyć? Ile tego w ogóle jest? Czy muszę się uczyć wszystkiego? Postaram się dzisiaj odpowiedzieć na te oraz inne pytania dotyczące frejzali.

Co to są phrasal verbs?

Phrasal verbs, czyli po polsku czasowniki frazowe, stanowią ważną część języka angielskiego. Jeśli chcemy mówić biegle i rozumieć angielski na dobrym poziomie, trzeba się ich trochę nauczyć. No właśnie – nauczyć. Bo, o ile te wyrażenia zazwyczaj będą składać się na słowa, które już znasz, to złożone razem, mogą mieć kompletnie inne znaczenie niż osobno.

give – dawać
up – w górę/do góry
give up – poddawać się

Innym przykładem może być też:

check – sprawdzić
in – w
check in – zameldować się w hotelu / przy odprawie na lotnisku

Jak widzisz, wybrałam dla ciebie przykłady, które możesz już bardzo dobrze znać, a nawet nie wiedzieć z czym dokładnie masz do czynienia. Może nigdy nie myślałeś nawet nad tym, że niektóre wyrażenia dosłownie przetłumaczone mogą nie mieć sensu i trzeba tego znaczenia się nauczyć. Nie wszystkie frejzale są nieintuicyjne. Mamy też zbiór wyrażeń, których można się domyślić.

eat out – Jeść na mieście
call back – oddzwonić
try sth on – przymierzyć coś

Zatrzymajmy się chwilę przy ostatnim przykładzie. Użyłam tam skrótu sth. Ucząc się phrasal verbs, będzie to bardzo przydatny skrót. Oznacza something. Kolejnym przydatnym skrótem będzie sb, czyli somebody. Dzięki tym dwóm słowom możesz szybko zrozumieć, w jakim kontekście użyjesz danego wyrażenia.

sthsomething – coś
sbsomebody – ktoś

Jak się uczyć phrasal verbs?

No właśnie, więc jak właściwie musisz to “ogarnąć”? Czy istnieje jakaś magiczna wskazówka, którą mogę ci przekazać? I tak i nie. Ponieważ mogę ci dać radę, ale nie opiera się ona w żadnym stopniu na magii. Ucz się frejzali tak, jak każdych innych słów. Szczególnie tych najbardziej nieintuicyjnych, po których nie możesz się domyślić, o co chodzi. Zapisuj, twórz zdania, powtarzaj sobie, zrób fiszki, zapisz do zeszytu – cokolwiek ci pasuje. Więcej o sposobach na naukę słów możesz przeczytać tutaj {klik}. Czy musisz umieć absolutnie wszystkie phrasal verbs, jakie tylko istnieją? Stanowcze nie. Z tego co mówi mi Google, jest ich ponad dziesięć tysięcy. Są nawet słowniki tylko z nimi. Także spokojnie, na początek wystarczą ci najbardziej popularne, które wypiszę ci w kolejnym akapicie, a z czasem możesz się ich uczyć więcej.

Phrasal verbs

break down – zepsuć się;
get/wake up – wstawać/budzić się;
move on – przechodzić (np. do kolejnego tematu), ruszać w dalszą drogę, dokonać zmiany;
look out – uważaj;
hang on – poczekać, zaczekać;
try sth on – przymierzać coś;
run out of – coś się skończyło (np. We ran out of sugar – Skończył nam się cukier.);
come up with – wymyślić coś;
get away with – robić coś bezkarnie; ujść na sucho;
look after – opiekować się/zajmować się kim lub czymś;
look for – szukać (np. I’m looking for boxes. – Szukam pudełek.)
find out – dowiedzieć się (o czymś) (np. She found out about his affair. – Ona dowiedziała się o jego romansie.);
check in – zameldować się w hotelu/odprawić na lotnisku;
check out – wymeldować się z hotelu;
throw up – wymiotować;
give up – poddawać się;
give sth up – zrezygnować z czegoś.

Ćwiczenia

Jak zwykle w postach z serii gramatyka na chłopski rozum dorzucam ćwiczenia do pobrania. Ćwiczenia są ważne, bo to właśnie dzięki nim utrwalasz sobie materiał. Co musisz zrobić, żeby się do nich dostać? Zapisz się na mój newsletter poniżej. Przyjdzie ci wówczas wiadomość e-mail z hasłem do zakładki u góry strony z darmowymi materiałami do druku. Znajdziesz tam nie tylko ćwiczenia do tego posta, ale także do innych postów gramatycznych, darmowego e-booka oraz fiszki. Ogólnie dużo rzeczy tam jest. Prawdziwa skarbnica wiedzy.

* indicates required

Słowem końca

To, co tutaj ci przedstawiłam, jest tylko wierzchołkiem ogromnej góry lodowej. Na pewno w niedalekiej przyszłości pojawi się druga część tego posta, gdzie będę omawiała phrasal verbs trochę głębiej. Na dzisiaj postaraj się po prostu rozwiązać ćwiczenia, nauczyć się nowego słownictwa, a także jakoś “ogarnąć” ten koncept.

Post wyszedł mi okropnie długi, także jeśli udało ci się przeczytać cały – jestem pod ogromnym wrażeniem, dziękuję za zaufanie!

No, to do następnego,
Ania! <3

Udostępnianie jest fajne!