artykuły leksyka motywacja

Nowe słowa? Yes, please. – Moje sposoby.

Słowa w języku angielskim są trochę jak klocki lego. Jeśli ich nie masz, to możesz jedynie popatrzeć na gotowy obrazek, przeglądając internet. Dlatego warto zadbać już na starcie o to, żeby je mieć i dbać o ich sukcesywne rozwijane. Jednak mimo tego, że mamy internet, telefon, komputer, książki, zeszyty itd; to wciąż ludzie zadają sobie jedno pytanie; Jak to zrobić? Jak się uczyć, żeby się nauczyć? Odkryję dzisiaj moje magiczne sztuczki i pokażę ci jak ja to robię. 

skojarzenia

Najważniejszy punkt w całej tej liście, ba sam pomysł na stworzenie tego posta wziął się właśnie od niego. Za każdym razem, gdy poznaję jakieś nowe słowo, za wszelką cenę, staram się je skojarzyć z czymkolwiek, co znam. Powiem ci szczerze, że to naprawdę pomaga i o wiele, wiele łatwiej jest mi przypomnieć sobie ten wyraz. Mam do niego odniesienie, do już wcześniej poznanej rzeczy, sytuacji, czy wspomnienia. Najgorzej idzie mi właśnie z tymi słowami, których nie mogę do niczego porównać. Jest ich niewiele, ale niestety się zdarzają. 

fiszki

Nie, nie chodzi mi o takie fiszki, które można kupić już chyba wszędzie. Chodzi mi o takie, które zrobisz samemu bez wychodzenia z domu. Weź papier, nożyczki i działaj. Wypełniając te małe karteczki już się uczysz, a gdy już uzbiera ci się jakaś większa kupka nauczonych już słów, to przynajmniej będziesz miał namacalny dowód twoich postępów w nauce! Nic nie daje lepszego kopa do dalszej nauki. 

aplikacje na telefon

Każdy kto uczy się jakiegoś języka ma aplikacje w telefonie. Tak naprawdę nieważne jak to jest aplikacja, ważne, że ci pomaga. Moimi faworytami są Memrise, oraz Drops – więcej możesz też o nich przeczytać w tym poście (klik!). Dodatkowo, sama tworzę fiszki na stronie, która nazywa się quizlet, po więcej informacji na ten temat kliknij tutaj. 

zeszyt 

Nic chyba nie pokona starego, dobrego, tradycyjnego zeszytu. Jeśli go używasz, to podzielę się z tobą moją taktyką – Zapisuj słowo, a do niego układaj po pare zdań. Na pewno pomoże ci to używać tego słowa w konwersacjach w przyszłości. Będziesz już znał jego kontekst, czy miejsce w zdaniu, poza tym powtórzysz je sobie.

Podsumowując 

Nauka słówek, mimo tego, że czasami nie chcemy tego przyznać, to jest niezmiernie ważna w poznawaniu nowego języka. Więc albo to polubimy, albo możemy równie dobrze przestać się uczyć. Uwielbiam dowiadywać się nowych nazw zwyczajnych dla mnie rzeczy. Czasami chodzę po domu i sobie tak powtarzam, pokazując na przedmioty znajdujące się obok mnie – przedmioty codziennego użytku. Słowa są najważniejszym punktem języka. Ożyw więc swoją naukę i odłóż ten słownik. Dobrze ci to zrobi! 🙂 

Do następnego!

Udostępnianie jest fajne!