artykuły gramatyka

Liczba mnoga rzeczownika + darmowe ćwiczenia do druku

Jest to post z serii “na chłopski rozum”. Upraszczam w nim gramatykę tak, by każdy mógł ją zrozumieć. Idę też na większe lub mniejsze kompromisy by to osiągnąć. Profesjonalne słownictwo oraz formułki czy definicje skracam do absolutnego minimum. Staram się przekazać wiedzę przez przykłady. Czuj się ostrzeżony.

Liczba mnoga rzeczownika, to kolejne zagadnienie, z którym mogą być problemy. Nie wiedzieć czemu, bo ogarnięcie tego jest naprawdę bardzo proste. Wytłumaczę ci dzisiaj na czym to polega. Bądź ze mną do końca, ponieważ do tego posta dorzucam ćwiczenia, byś mógł sprawdzić swoją wiedzę w praktyce!

-s 

Najczęściej do czasownika dodamy po prostu końcówkę -s. Jest to największa grupa wyrazów, całą resztę możecie w sumie traktować jako wyjątki.

table -> tables
chair -> chairs
cat -> cats

-es 

Czasami się zdarzy, że nie wystarczy tylko dodać końcówki -s, żeby swobodnie wypowiedzieć powstałe słowo. Dzieje się tak po czasownikach z końcówką -ss, -x, -ch, -sh oraz -o. Spójrz na pare przykładów: 

beach -> beaches
brush -> brushes
fox -> foxes
glass -> glasses
potato -> potatoes

Jeżeli się nad tym zastanowisz, to ma to duży sens. Weźmy na przykład słowo glass (szklanka), chcąc zrobić liczbę mnogą, dodałbyś do słowa trzecie -s? Glasss? Człowiek musiałby syczeć przez 3 minuty! 😀 Tak samo jest ze słowem fox (lis) mimo, że literka na końcu, to -x, to jednak ostatni dźwięk jaki słyszysz, to wciąż jest -s. Kojarzyć tę zasadę możesz też już z budowy zdania w present simple (klik).

Obrazek poglądowy

-ies 

Kolejna rzecz, którą z pewnością już znasz, a mianowicie dodawanie końcówki -ies. Zasada jest następująca:

Jeżeli słowo kończy się na -y poprzedzone spółgłoską, to usuwamy -y i dodajemy -ies. Jeżeli natomiast słowo kończy się na -y poprzedzone samogłoską, to dodajemy tylko -s

Proste? Proste! Jednak dla pewności narysowałam dla ciebie jeszcze obrazek poglądowy, gdzie zachodzą wszystkie te procesy.

Wiem, że obrazek jest średniej jakości, ale I tried! 

Samogłoski to są litery, które przy wymowie są “jednym dźwiękiem”. Żeby powiedzieć spółgłoskę, potrzebujesz samogłoski. Mam na myśli to:

Przykłady spółgłosek w wymowie

A samogłoski działają same, tutaj masz spis wszystkich samogłosek: 

spis samogłosek

-ves

Nowość, ale nie przejmuj się, tych słów jest na tyle mało, że na pewno dasz sobie radę. 

Jeżeli na końcu słowa mamy -fe lub -f, to zamieniamy te końcówki na -ves

obrazek poglądowy

Wyjątkami od tej reguły są:

a belief (wierzenie) – beliefs
a cliff (klif) – cliffs
a chief (wódz, dowódca) – chiefs
a roof (dach) – roofs

Nieregularna liczba mnoga

Przedstawiam ci zbiór najczęściej używanych słów nieregularnych. Znajomość ich bardzo w życiu się przydaje, a że nie ma ich dużo, to na pewno dasz radę się ich nauczyć.

person – people
foot – feet
tooth – teeth 
child – children
mouse – mice
man – men
woman – women

Są jeszcze słowa, które w obu liczbach są takie same, przeważnie są to gatunki zwierząt lub ryb np:

sheep – sheep 
fish – fish
deer – deer

Darmowe ćwiczenia do druku

Ćwiczenia, ćwiczenia  i jeszcze raz ćwiczenia. W nauce gramatyki, jak już wiesz, bo piszę to co post, najważniejsze są ćwiczenia. Robione do znudzenia naprawdę pomagają przełączyć ci się na autopilot językowy. Dlatego poświęć proszę czas na zrobienie ich. Na pewno nie pożałujesz.
Co musisz zrobić, żeby się do nich dostać? Zapisz się na mój newsletter poniżej. Przyjdzie ci wówczas e-mail z hasłem do zakładki u góry strony z darmowymi materiałami do druku. Znajdziesz tam nie tylko ćwiczenia do tego posta, ale także do innych postów gramatycznych, oraz fiszki.

Zapisz się na newsletter i odbierz dostęp do darmowych ćwiczeń

* indicates required

podsumowując 

Nawet jeżeli byłeś już dostatecznie zaznajomiony z tematem, to odświeżenie słów w pamięci jeszcze nikomu krzywdy nie zrobiło, a wręcz przeciwnie. Ciekawa jestem czy pamiętałeś wszystkie te reguły i słowa, a jeśli nie, to ile ci wypadło z głowy? Daj znać w komentarzu!

Do następnego, 
Ania~

Udostępnianie jest fajne!