artykuły jak się uczyć?

Jak uczyć się systematycznie?

Mamy nowy rok, wiele osób zrobiło sobie postanowienia noworoczne, ja zresztą też (możesz o tym przeczytać tutaj). Biała kartka, nowy rozdział, coś się kończy, coś się zaczyna, tylko potem powstaje problem. Dlaczego? Bo niestety do życia codziennego i rutyny chyba nie dotarły informacje, że coś się zmieniło. Wypoczęci po świętach jesteśmy pełni energii, a z każdym kolejnym dniem prób na naukę chce się jakoś tak… mniej. Dlaczego tak jest? Czemu nie potrafimy uczyć się systematycznie? Powodów może być kilka, omówię je dzisiaj dla ciebie. Może jakoś zaradzimy na ten brak motywacji i energii. 

Muszę

To jest chyba najczęstszy problem, z jakim borykają się osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nauką. Po pierwsze i chyba najważniejsze – chcieć, a nie być zmuszonym. To drugie podejście tylko sprawi, że język możecie znienawidzić, a każda próba nauki będzie kojarzyła wam się z czymś złym i okropnym. Nie tędy droga.

Rzucanie się na zbyt głęboką wodę

Systematyczna nauka jest trochę jak ćwiczenia fizyczne, jeżeli nigdy tego wcześniej nie praktykowałeś, to nie oczekuj, że zacznie ci od razu wszystko wychodzić. Najlepiej jest zacząć na spokojnie od 5 minut rano i wieczorem. Ściągnij sobie jakąś aplikacje do nauki słów i rób codziennie. To jest naprawdę dobry start. Z tygodnia na tydzień zwiększaj liczbę minut i intensywność. Jeśli zaczniesz od razu od 2 godzin dziennie codziennie, to na 90 procent nie uda ci się tego utrzymać zbyt długo. 

Brak planu działania 

Postanowienie o rozpoczęciu nauki jakiegoś języka niestety nie wystarczy byś efektywnie się go uczył. Oprócz tego potrzebujesz planu. Weź sobie kalendarz i długopis, a następnie zaplanuj co i kiedy będziesz się uczył. Może to być np. 2 x w tygodniu ćwiczenia gramatyki + 5 x w tygodniu słówka przez 10 minut. To już jest jakiś początek. Potraktuj naukę języka jak duży projekt. 🙂 

Nuda

Człowiek się nudzi, ja się nudzę, ty się pewnie też czasem nudzisz. Taka już nasza cecha. Szczególnie jeśli powtarzasz jakąś czynność codziennie wiele razy. Jaki jest sposób na męczącą rutynę? Wzbogacić ją. Znudziły ci się ćwiczenia z jakiejś książki? Wyciągnij inną. Przetłumacz sobie jakiś tekst, wypisz sobie nowe słowa, zacznij robić inny dział gramatyczny, zainstaluj inną aplikację do nauki, obejrzyj sobie filmik w docelowym języku. Możliwości są naprawdę nieograniczone, nie bój się eksperymentować i próbować nowych rzeczy. 

Po prostu rób. 

Czasem tak jest, i od razu dodam, że mnie też się to zdarza, że gdy mam zaplanowaną naukę w jakimś dniu, to właśnie wtedy mój mózg lubi sobie wyolbrzymić to, co ma się zdarzyć. Daje mi wtedy sygnały o treści: “o borze szumiący, trzeba wyciągnąć książki, a to tak dużo pracy i nie rozumiem w ogóle tego działu i naprawdę nie zdążysz dzisiaj tego zrobić kochana, więc nie ma co zaczynać.” Jak sobie z tym radzić? Po prostu usiąść i zacząć. Nie słuchać się, tylko wziąć się do roboty. Nie ma, że boli. 🙂 Po 5 minutach pełnego skupienia wszystkie myśli przechodzą.

Podsumowując

Motywacji czasami nie ma, nic dziwnego, a systematyczna nauka jest kluczem do nauki jakiegokolwiek języka. Mam nadzieję, ze troszkę ci dzisiaj pomogłam i od teraz może spojrzysz na angielski inaczej.

Życzę ci produktywnego dnia. 🙂
Do niedzieli! 

Udostępnianie jest fajne!