artykuły gramatyka leksyka

Jak nauczyć się tabelki czasowników nieregularnych? 5 wskazówek.

Dzisiaj nadszedł ten dzień. Chwila prawdy. Dzień ostatecznej bitwy z naszym odwiecznym wrogiem. Just kidding, nie przejmuj się. Nie będę nikogo wystawiać na wojnę. Nauka języka to ma być przyjemność, a nie makabryczne sceny walki. 😀 Dzisiaj poruszymy temat tabelki czasowników nieregularnych, czyli coś, co spędza sen z powiek  nie tylko osobom, które zaczynają się dopiero uczyć języka angielskiego, ale i takim, które już coś potrafią. Bo w końcu ta tabelka jest taaaaaka straszna. No dobra. Pokażę ci dzisiaj, że wcale tak nie jest, ludzie robią z igły widły, a samą sprawczynię można zjeść na śniadanie z palcem w kawie!

Nie ucz się  wszystkich form naraz

Moja rada? Nie ucz się tego wszystkiego naraz. Jeśli dopiero przeżyłeś swoją pierwszą styczność z tabelką i doświadczyłeś szoku, to nie martw się na zapas. Zacznij od sprawdzenia, czy każde słowo z pierwszej kolumny jest ci znane. Jeśli nie, to zacznij od nauczenia się tych słów. Potem przejdź do drugiej formy (czas przeszły) i dopiero jak już będziesz w 100 procentach pewien, że ci się nic nie pomiesza, to dopiero wtedy podejdź do trzeciej.

Rób zdania z czasownikami

Jak się uczyć nowego słownictwa? Cóż, oprócz powtarzania na głos, przepisywania, czy korzystania z aplikacji, dobrym sposobem jest też tworzenie własnych zdań. Pisałam już o tym tutaj (klik). Jeśli poznasz słowo i od razu zobaczysz kontekst w jakim można go użyć, to zapamiętasz je szybciej niż słowo, które tylko powtórzysz trzy razy na głos.

Potraktuj je jako kolejne słówka, nic więcej

Nie spinaj się na sam dźwięk słowa tabelka. To nie jest takie straszne jak wygląda. Potraktuj te słowa, jako kolejne słowa, których musisz się nauczyć i tyle. Nie jest ich też tak dużo. Miesiąc na spokojnie powinien wystarczyć, żeby dobrze opanować przynajmniej te podstawowe słowa. Jeśli ci się zaczyna mieszać, czujesz że to za dużo – zwolnij. Zmniejsz ilość słów jakiej się uczysz dziennie, lub tygodniowo. Cześciej je powtarzaj, lub twórz więcej zdań.

Ucz się po 10 słów tygodniowo

Moja rada? Zacznij się uczyć po 10 słów tygodniowo. To jest naprawdę malutko, i owszem, będziesz musiał czekać na efekt dłużej, ale jeśli masz problem z tabelką i nie umiesz się jej nauczyć, to może to jest najlepsze wyjście z sytuacji? Poświęć temu czas, nic się nie stanie w pare godzin. 

Tabelki czasowników PDF

Przygotowałam dla ciebie listę najczęściej używanych czasowników nieregularnych. Bazując na swoim 3-letnim doświadczeniu za granicą, wybrałam 50 czasowników. Listy są dwie – w kolorze, oraz czarno-biała. Dodatkowo w obu plikach znajdziesz odmianę czasownika to be w czasie przeszłym.

W listach ujęłam tylko odmianę dla czasu past simple, lista z 3 formy czasownika pojawi się wkrótce w osobnym poście.

Listy oczywiście są do pobrania za darmo. Jedyne co musisz zrobić, to zapisać się na mój newsletter. Wtedy w wiadomości e-mail przyjdzie ci hasło, do zakładki, znajdującej się u góry strony – “darmowe materiały do nauki” prócz tabelki znajdziesz tam też masę innych ćwiczeń oraz słów.

Zapisz się na newsletter

* indicates required

Podsumowując

Jak widzisz, z odpowiednim podejściem tabelka wcale nie jest taka straszna, na poziomie podstawowym nie musisz znać też jej pełnej wersji, wystarczy ci około 50 czasowników, czyli ponad miesiąc. Mam nadzieję, że skorzystasz z moich rad i będziesz w stanie wypowiadać się w czasie przeszłym bez problemów. Nie demonizujmy tabelki, ona też ma uczucia! 

Do następnego, 
buziak! 

Udostępnianie jest fajne!