artykuły jak się uczyć?

Dlaczego warto oglądać filmy?

Zanim zaczniesz czytać post, chciałabym ci pokazać, co ostatnio zaczęłam na instagramie! 🙂 Jest to instamas, czyli wyzwanie grudniowe. Wczorajszym punktem była “czerwień”. Oprócz tego na instastory przemycam do zdjęć język angielski, oraz zdjęcia moich notatek. 🙂 

Temat, który dzisiaj poruszę ma swoich przeciwników i swoich zwolenników. Jednak odnoszę wrażenie, że ci pierwsi nie do końca wiedzą jak się za to wszystko zabrać, albo nie rozumieją do końca idei jaka za tym stoi. Pozwól, że dzisiaj ci wytłumaczę, dlaczego warto oglądać filmy w oryginale, oraz jak to robić i na co patrzeć, jeżeli nie masz wielkich umiejętności językowych. Korzystając jeszcze z twojej chwilowej uwagi, jeśli post ci się spodoba, to na dole są linki do udostępnienia go. Szerzmy dobre nawyki razem!  ?

Dlaczego warto oglądać filmy po angielsku?

Istnieje masa powodów, dla których oglądanie filmów w języku, którego się uczysz, jest świetne. Po pierwsze i najważniejsze, osłuchujesz się z językiem. Przestaje on brzmieć dla ciebie obco, a nawet lepiej, zaczynasz dostrzegać jego melodie, rozróżniać słowa, bariera językowa powoli ci opada. Słuchasz osoby, dla której język jest ojczysty, a nie nagrania z płyty dołączonej do podręcznika. Do tego poszerzasz swoje słownictwo nie ucząc się – po prostu z kontekstu wyciągasz znaczenie nowych wyrazów nawet o tym nie myśląc. Mogłabym o zaletach oglądania filmów jeszcze nudzić przez następną godzinę, a i tak bym nie wyczerpała argumentów, dla których warto. 

Jak zacząć oglądać po angielsku?

Najlepiej i najłatwiej zacząć od bajek. Słownictwo w bajkach jest dostosowane pod dzieci, czyli aktorzy mówią wyraźnie i prosto. Ja np. ucząc się holenderskiego, oglądałam shreka. To była pierwsza bajka, którą oglądałam w tym języku. I mimo tego, że nie zrozumiałam jej w 100 procentach, to 95 z pewnością! (Przypomnę tylko w tym miejscu, że moje umiejętności nie są na jakimiś wysokim poziomie!) Oprócz tego nauczyłam się wiele nowych słów, podczas tego mile spędzonego popołudnia. 

Netflix ma dodatkowo świetną opcję, jeżeli nie słuchasz za dobrze, ale podstawy języka masz. Otóż możesz sobie ustawić np. angielską bajkę z napisami również po angielsku. Jest to cudowna sprawa, żeby uprościć sobie początki. Naprawdę. 

Co jeszcze można zrobić? 

Nie samymi filmami człowiek żyje, dlatego warto zaangażować do współpracy jeszcze inne materiały autentyczne. Dodatkowo, większość z nich jest darmowa. Tak. Internet jest istną kopalnią rzeczy, z których możesz korzystać. Filmiki na youtube w twojej ulubionej tematyce, przeróżne ćwiczenia, zagraniczne blogi, czy nawet grupy. Jest też strona interpals, na której możesz znaleźć osobę, która mówi w języku, którego się uczysz i z nią pisać. Oprócz tego wszystkiego polecam ci także serie książek kryminał z ćwiczeniami, którą już recenzowałam tutaj.  Tak naprawdę gdzie się nie obrócisz tam znajdziesz coś ciekawego, czego możesz użyć. 

Podsumowując 

Wprowadzenie takich rzeczy jak filmy, video, czy tekst, do swojej nauki sprawia, że cała wiedza teoretyczna, którą poznajesz w książkach, staje się żywa i namacalna. Z czasem będziesz rozumiał coraz więcej i więcej – oto w tym wszystkim chodzi. Z każdym kolejnym seansem będziesz lepiej słuchał i rozumiał co się do ciebie mówi. Przełoży się to także na życie poza internetem. Dlatego idź i oglądaj w moje imię!

Do następnego. 🙂 

Udostępnianie jest fajne!