artykuły gramatyka

Czasownik posiłkowy

Jest to post z serii “na chłopski rozum”. Upraszczam w nim gramatykę tak, by każdy mógł ją zrozumieć. Idę też na większe lub mniejsze kompromisy by to osiągnąć. Profesjonalne słownictwo oraz formułki czy definicje skracam do absolutnego minimum. Staram się przekazać wiedzę przez przykłady. 

Dzisiaj o słówkach niepozornych, które są jak tajni agencji, mający drugie, sekretne życie. Mogą one pomóc ci zrozumieć język angielski, ale mogą też sprawić, że gramatyka będzie nie do przeskoczenia. Czasowniki posiłkowe, bo to o nich będzie mowa, są nieodłącznym elementem codziennego mówienia. Jak do nich podejść, żeby się nie sparzyć? Stay with me folks!

co to jest czasownik posiłkowy

Czasownik posiłkowy (inaczej zwany także operatorem), to takie słowo, które pomaga nam głównie tworzyć pytania i przeczenia (czasami też zdania twierdzące.). Nie tłumaczymy go na język polski, pomijamy to słowo po prostu. Konkretny operator jest przypisany do konkretnego czasu, to z kolei bardzo pomaga w nauce budowy czasów, szczególnie na samym początku nauki, kiedy jeszcze wszystko się miesza.

lista czasowników posiłkowych

Oto przed tobą lista podstawowych czasowników posiłkowych z przyporządkowanymi czasami oraz przykładami w zdaniu. Żeby łatwiej było ci zrozumieć czasy przyszłe, dorzucę do podstawowej listy także słówko will.

present simple – do 
Do
you read books?

past simple – did (zauważ, że w tabelce czasowników nieregularnych, do zmienia się na did.)
Did you read a book yesterday? 

future simple – will
I will read this book. 

Present continuous – to be (odmienione w czasie teraźniejszym – am/is/are)
I am reading a book. 

Past continuous – to be (odmienione w czasie przeszłym – was/were)
I was reading a book. 

Present perfect – have 
I have read this book. 

kiedy w zdaniu są dwa “do”.

Czasami zdarza się tak, że chcemy zapytać się “co robisz w soboty?”. Wychodzi nam wtedy takie zdanie: 

What do you do on Saturdays? 

Jak widzisz mamy w tym zdaniu dwa “do”. Pierwsze, będzie czasownikiem posiłkowym, którego nie tłumaczymy, a drugie będzie “do” w znaczeniu robić. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat budowy i zastosowania czasu present simple, to kliknij tutaj.

czy ta wiedza jest mi naprawdę potrzebna?

Tak jak pisałam wcześniej, czasownik posiłkowy może albo ratować życie, albo niszczyć życie. Jeśli zrozumiesz jak on działa, może to być twój sprzymierzeniec (kojarzenie czasu z odpowiednim słowem), jeśli go zignorujesz, bądź co gorsza nie rozumiesz, może być solą w oku. Także naprawdę warto przy nauce kolejnego czasu zwrócić uwagę na to, jaki operator jest w nim użyty.

podsumowując

Czy ja zrobiłam właśnie tak długiego posta, który dotyczy tylko paru słów? Chyba tak. Nie przyznaję się do niczego. Mam nadzieję, że przekazałam ci tym artykułem pare ważnych rzeczy oraz, że czasowniki posiłkowe nie będą już sprawiały ci kłopotów.
Jeśli post ci się podobał, udostępnij go poprzez ikonki pod nim – sharing is caring <3

Do następnego,
Ania

Udostępnianie jest fajne!